Suyun Yaşamımızdaki Önemi ve Yararları

Suyun Yaşamımızdaki Önemi ve Yararları

Dünyanın varlığından günümüze süre gelen 4 elementten biri olan su yaşamımız için önemli bir kaynak konumundadır. Yer yüzünde birçok faktörün reaksiyon edebilmesi için suya ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle su ana yaşam kaynağımız haline gelmektedir. Biz insanlara bakacak olursak neredeyse  vücudumuzun %70’i sudan oluşmakta ve yaşamını büyük ölçüde su sayesinde devam ettirmektedir.  Vücudumuzun gün içerisinde veya uyku zamanlarında  düzgün ve sorunsuz  çalışabilmesi için ve bizimde bu çalışmalara yardımcı olmak için, yetişkin insanları baz alarak günde 2.5/3.0 lt su tüketmeleri gerektiği belirtilmekte ve bunun önemli olduğu söylenmektedir. Vücudumuzun en küçük yapı taşları bile su sayesinde hayat bularak işlevlerini ve görevlerini gerçekleştirmektedir.  Buna bağlı olarak vücudumuzun yakıtının temel ham maddesinin su olduğunu söyleyebiliriz. Tüm vücudumuzun temel yakıtı sudur.  Vücudumuzda damarlarımızda gezinen kanın bile %80 civarı sudan oluşmaktadır ve bir kişi 3 gün aç kalabilir ancak susuz sağlıklı bir şekilde kalamaz ve hatta ölebilir.

Kısacası vücudumuzun genel işlev ve fonksiyonlarını gerçekleştirdiği sırada, birincil olarak suya ihtiyaç duymaktadır. Aşağıda bazı maddeler de olmak üzere suyun insan yaşamı için olan önemini birkaç madde ile sıralamış bulunmaktayız.

 

Su Neden Önemlidir?

 • Vücutta taşıma görevini sağlayan su bütün bölgelerimize  O2 Oksijen taşır.
 •  Sindirim sitemimiz de ki bağırsak da dahil dışkıyı  dışarı atabilmesi için belli bir miktarda suya gereksinim duymaktadır.
 •  Vücudumuzda oluşan kan basıncının dengeleyici unsurlarından biriside yine sudur.
 • Kan basıncının dengede tutulması ve kanımızda bulunan oksijenlerin bütün hücrelerimize düzenli ve sağlıklı şekilde dağıtılması görevini de su üstlenmektedir.
 • Cilt sağlığımız açısından pürüzsüz olmasını sağlayan su aynı zamanda cildimizin nemli kalmasınada yardımcı olmaktadır.
 • Bağışıklık sisteminin temel güç kaynağıdır.
 • Günlük düzenli su içerek ve birazda egzersiz alışkanlığı ederek vücudumuzdaki yağ oranını düşürebilir ve bu sayede kilo verebiliriz.
 • Su bize mineral desteği sunmakta ve  yine kalsiyum, sodyum, magnezyum gibi ihtiyaçlarımızı gidermektedir.
 • Ayrıca su tüketmemiz sonucunda  böbrekler toksinlerden temizlenmiş ve arınmış olacaktır.Elbet saymakla bitiremeyeceğimiz yararları bulunan hatta yaşamak için önemli bir kaynak olan su artık edindiğimiz bilgilere bakacak olursak su hayatımız boyunca önemli bir konumda ve işlevdedir. Yani su olmazsa yaşam da olmaz diyebiliriz. Sizde günlük su tüketimine dikkat ederek daha dirençli ve sağlıklı bir  hayat sürebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.