Sağlıklı Bir Yaşam İçin 5 Tavsiye

Sağlıklı Bir Yaşam İçin 5 Tavsiye

      Her insanoğlu hastalıksız ve sağlıklı yıllar yaşamayı dileyerek ilerleyen yaşlarında bile rahatsızlıklarla karşılaşmak istemezler ki bu herkesin isteğidir. Aslında tespiti ve deneyi yapılmış insan sağlığı ile alakalı olan bilgileri kendilerinde, düzenli  bir şekilde uygulayıp hatta bu bilgileri yaşam tarzı haline getirmiş olsalar,  deyim yerinde ise elbet her kişi kendisinin doktoru olabilir.  Araştırmalara dayalı derlediğimiz maddelerde, kendinizce nasıl sağlıklı olabilirsiniz ?
1.  Düzenli Uyku

    Vücudumuz uyku esnasında bir yandan genel dinlenmemizi sağlarken bir yandan da içsel olarak bağışıklık sistemimiz ile alakalı onarımları yapmakta ve bunun için yeterli sürede, sakin düzenli ölçülerde, ve günlük uyuma ve uyanma zamanlarını yaklaşık her gün aynı saatlerde gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Buna bağlı gün içi vücut drencinizin güçlü olduğunu anlayabilirisniz.
 2. Beslenme Düzeni
      Sabah saatlerinde güne başlayarak iyi bir kahvaltı yapmamız ve günün devamında, mevsimin gerektirdiği meyve ve sebze ürünlerini tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Özellikle uyku saatinizden 4-5 saat önce öğün yemek yemeden kaçınmanızı önerebiliriz. Tabi unutmadan günlük minimum 2,5-3,0 litre su tüketmeyi kesinlikle ihmal etmeyiniz.  Vücudumuzun %70’i su içerikli olduğu için kan akışı ve vücut yenilemesi için önemli bir kaynaktır.
3. Spor ve Egzersiz
    İşler güçler yorgunluk halsizlik derken ihmal edilen spor aslında her gün düzenli ve sürekli alışkanlık olarak kazanılmış olsa vücutlarımızın daha dirençli ve halsizlik yerine daha enerjik olabileceğine şahit olabiliriz. Günlük en az 45 dk gerçekleştireceğimiz hafif koşu, esneme hareketleri, ve kol-göğüs-karın-bacak egzersizleri sayesinde vücudumuzun gerekli direnç seviyesine ulaşmasını ve vücudumuzun sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayabiliriz.4. Zihni Zinde Tutun

    Boş vakitlerinizde kitap okuyarak, bulmaca veya zeka oyunları çözerek beynimizin işlevlerini güçlü tutabiliriz. Yeni tatlar gibi yeni bilgiler özellikle günlük kitap okuma alışkanlığı ile negatif körelmenin aksine pozitif yeni düşüncelerle ruhsal sağlığımızı ayakta tutabiliriz.5. Temiz Olmaya Özen Gösterin

Vücudumuzun genel her yerinde barınmakta olan bakteriler bulunmaktadır. Ayrıca vücudumuzun cilt üzerinde sürekli kendini yenileyen ve gözeneklerinden hava alabilen hücrelerimiz de bulunmaktadır. Haftada 2-3 defa banyo yapmamız ile birlikte genel temizliğimizi yapıp hem bakterilerden kurtulup hemde hücrelerimizin etkin işlev yapabilmesini sağlamış oluruz. Özellikle ellerimiz ile bir çok işi gerçekleştirdiğimiz esnada yüzeylerden ellerimize geçecek hastalıksal bakteri ve mikroplara karşı günün belli zamanlarında olmak şartı ile ellerimizi sabunla yıkamalıyız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.