Leblebinin Faydası ve Kalori Değeri

Leblebinin Faydası ve Kalori Değeri

Leblebi nohut bitkisinden elde edilen bir besindir, ayrıca içerdiği zengin besin değerinin  yanı sıra kullanım alanı da oldukça geniştir. Leblebinin içerdiği vitamin ve bazı yararlı değerleri söyleyecek olursak; Karbonhidrat, protein, fosfor, demir, potasyum, çinko, lif  ve bunların yanı sıra B vitaminlerinin çok görülmesi gibi önemli bir besin kaynağı olduğunu söylemek doğru olacaktır.  Özellikle içerdiği yüksek lif oranı ile bağırsak ve sindirim sisteminde hareketlilik sağladığı da diğer faydaları olarak gözükmektedir.

Ayrıca leblebi tüketimi sinir sisteminde de etkili bir besin olup kalp rahatsızlığından tutun da saç ve cilt dokusunda da önemli faydalar sergilediği görülmüştür.  Vücudumuz için olan faydalarından  detaylı bir şekilde bahsedecek olursak leblebi tüketimi saçlarımızın ve köklerinin güçlendirmesi gibi olan etkisi ile kepek sorununu ortadan kaldırmakta ayrıca vücudun herhangi bir yerinde bulunan yara izi ve buna benzer izlerin onarımı sırasında önemli rol üstlenmektedir.

Diyet yapan kişilerin leblebi kullandığını da biliyor muydunuz ? Bunun sebebi ise leblebinin açlığı bastırması ve uzun süreli tokluk hissi vermesi durumundan,hem  diyet yapanlar için hemde diyetisyenler içim oldukça faydalı bir besin olarak kayda geçmektedir.

 

Gün içerisinde 2-3 avuç leblebi kullanımı bünyemizde bulunacak kolosterol rahatsızlığının önüne geçerek içerdiği yararlı değerler sayesinde bu rahatsızlığın dengelenmesini ve  buna bağlı kalp krizi riskini de azaltmaktadır. Kalp ve damar rahatsızlıkları bulunan kişilerde iyi etkileri bulunan leblebi ayrıca uyku sıkıntısı olan kişilerin kullanımından sonra derin ve rahat bir uyku sürmelerini sağlamaktadır.

Ayrıca leblebinin diğer birçok faydalarından bahsedecek olursak, dediğimiz gibi kalp sağlığını koruma altına alan leblebi, kadınsal rahatsızlıklarında önüne geçmekte ve içeriğinde bulunan demir sayesinde vücudumuza gerekli enerjiyi sağlamaktadır. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz nohuttan elde edilerek ve kavrularak insanlarla buluşan bu besin ayrıca içeriğinde manganez ve kalsiyum  bulundurduğundan kemiklerimize iyi gelmekte bunun yanı sıra bağışıklık sistemimizi de koruma görevi üstlenmektedir.

Leblebinin hafıza ve belleğimizi güçlendirdiği gibi faydalarından da söz etmemiz doğru olacak, gündelik yaşam da düzenli kullanan kişilerde ise stres sorununu ortadan kaldıracak olması da bir diğer özelliği olarak gözükecektir. Böbreklerimiz de oluşacak taşları hem önleyecek hemde koruyacak olması ise diğer faydalarındandır.

Peki leblebinin birçok yararı olduğunu artık biliyoruz ve düzenli bir şekilde tüketmek istiyoruz. Buna bağlı olarak tüketeceğimiz besin her ne olursa olsun kalori değerinin öğrenilmesinin faydalı bir bilgi olduğunu da belirtmek istiyorum

Arkadaşlar günlük yaşamımızda tüketeceğimiz 100 gr leblebide  tam 268 gibi bir kalori  bulunmakta ve orta derecede bir kalori değeri olarak görülmektedir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.