Egzama Çeşitleri

Egzama Çeşitleri

EGZAMA NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Egzama nedenleri ve oluşum süreçlerinde görülen tipler aşağıdaki makalemizde yer verilmiştir.Egzama türleri kendi aralarında 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar: Seboreik dermatit, atopik dermatit, kontakt dermatittir. Egzama tedavisine başlamak için önce hangi egzama türü hastalığına sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir. Çünkü her grubun tedavi yöntemleri birbirinden farklıdır.

Egzama Çeşitleri

Seboreik Dermotit
Egzama saçlarda kaşıntı ve kepeklerle kendini belli eder. Cildinizdeki sebum oranınn yüksek olduğu noktalarda egzamaya rastlanabilir. bunlar yağlı bölgelerdir. En çok görülen yerler kafa derisi, saç içinde görülür. Farklı yerlerde de görülür; burun kenarları, kaşlarda, göbek etrafında pul pul dökülmeler meydana gelir zaman içerisinde şişip akıntı yapabilir. En çok görüldüğü mevsim son bahar ve kış mevsimidir. Mevsim değişmelerinde strese bağlı olarak etkisinde artış gözlemlenebilir.

Egzama tedavisi çok zor değildir. Doğru saç şampuanı seçimi, cildinizin temiz olması, stresten uzak durması ve doktor tavsiyelerine uyulması halinde olumlu bir tedavi sonucu alabilirsiniz. Kullanacağınız şampuan medikal şampuan olmalıdır.

Kontakt Dermatit
Kontakt dermatit alerjik bir reaksiyondur. Cildinize alerji yapan maddeyi bulup kullanmazsanız kendiliğinden geçececektir. Görüldüğü gibi ciltte kızarıklıklar, kabarmalar, şişmeler, kabuk tutma yaralar oluşur. Bu oluşumlar kısa süre içerisnde geçmezse en yakın zamanda ilgili doktora giderek muayne olmalısınız.

Egzama türünün başında gelen 1.düşmanı kişilerin evde kullandıkları deterjanlar kimyasal temizlik malzemeleridir. Kullandığınız temizlik maddeleri cildinizie değdiği zaman etki verip kaşıntı, kızarıklık gösteriyorsa daha doğal bir temizlik ürünü kullanmanızda fayda vardır.Bazen iş yapma nedeniyle kullanılan çeşitli araçlar egzamaya neden olabilir.

Dermatite neden olan birkaç örnek sıralayacak olursak: Lanolin, lastik, deterjanlar, saç boyaları, kozmetik ürünler, sabunlar, krom metallar, nikel ve sert temizlik maddeleri…
Cildinizde teşhisi koyduğunuz alerjik durumun neyden kaynakladığını bulduktan sonra o ürünü bir daha kullanmamanız gerekiyor. Bu temizlik maddelerini kullanırsak koruyucu eldiven takıp kullanmalısınız. El sabunlarında doğal sabunları kullanarak önlem alabilirsiniz.

Atopik Dermatit

Bu egzama türü daha çok çocuklarda görülür. Bu türde görülen etkenlerde diğer türlerdeki gibi aynıdır. Kaşıntı, kızarma, şişme. Vücudun çeşitli bölgelerinde kızarmalar ve pullanmalar meydana getirir. Yüz bölgesinde, el ve ayak bileklerinde, diz ve dirseklerde. Alerjiye neden olan ürünü bulup uzak durmak gerekir. Çocuklarınızın bulunduğu ortam hijyenik olmalıdır. Yetişkinler, doktor tavsiyesi ile tavsiye edilmeyen ürünleri kullanmayarak tedavi olabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.