Cilt Türleri ve Bakımları

Cilt Türleri ve Bakımları

Derimiz vücudumuzun en büyük organıdır. Dış etkenlere en çok maruz kalan bu organımız kendini sürekli yeniler. Kendini yenileyen cilde, cilt tipine göre bakım yapılmaz ise cilt kendi öz yapısını kaybeder. Doğru bakımı yaptığınız cilt ise kendi elastik yapısını korur, parlak ve sağlıklı bir cilt ortaya çıkar. Yine her kadının ve erkeğin istediği bir surum söz konusudur. İşte  Cilt türleri ve bakımlarını bu yazımızda anlatacağız.

Cilt Türleri; Cilt  4 türe ayrılmaktadır. 

Yağlı cilt

Kuru cilt

Normal cilt

Karma cilt

Hassas cil

Bu cilt türlerinden birine sahip olan bir kişi aynı anda hassas bir cildin sahibi olabilirler. Çevre ve cildin yapısına göre hassas cilt değişmektedir.

Yağlı  Cilt

Yağlı cilt akne, sivilce, siyah nokta ve beyaz yağ noktalarına meyilli olan bir cilttir. özellikle T bölgesinin gön içinde sürekli parlak görünmesinin sebebi cildin yağlı olmasından dolayıdır.  Yağlı cilt türü diğer ciltlere göre dış kirleri kendisine bir mıknatıs gibi çeker. Ayrıca gözenekler daha büyüktür. Temizledikten, maske ve peelinglerden sonra dahi parlarlar.

Yağlı Cildin Bakımı:  Diğer cilt türlerine göre daha kirli ve parlak görünen bu cildi iki defa köpüklemek yıkamak ve durulamak gerekir. Yıkadığınız su her daim ılık olmasına özen gösterin. Yağlı cilt sıcak suyla her yıkanmasında yağ üretmeye başlar. yağı dengelemek için ılık su kullanmalısınız. Yağlı ciltlerde nemlenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden alkolsüz ve nemlendirici tonikler tercih edin. Yine nem ihtiyacını karşılamayan cildin alt tabakası kurur ve nem ihtiyacı için yağ üretir. Bu cildinizin koruma iç güdüsüdür.

Kuru Cilt

Kuru cilt türünde ise yeterli yağ üretilmez, nem kaybına meyilli bir cilttir. Yağı az olan cilt pullanıp dökülür. Kuru cilt hava şartlarına dayanıksızdır. Rüzgara, güneşe ve soğuklara karşı elastik yapısını kaybeder.  Kuru cilt sıkı ve tuhaf bir yapısı vardır. Hassasiyeti yüksek bir cilttir.

Kuru Cilt Bakımı: Kuru cildi yine ılık su ile yıkanmalı. Toniklerle desteklenmeli. Cildin daha fazla kurumasına sebep olan alkollü makyaj malzemeleri ve bakım ürünlerinden kaçınılmalı. Daha çok krem bazlı losyonları tercih ederek nemli ve diri bil cilde sahip olabilirsiniz.

Normal Cilt

Genelikle T bölgesi yağlı, Yanak ve burunlarınız gergin ise normal bir cilde sahipsinizdir.  Karma ciltlerle normal ciltler karıştırılmamalıdır. Normal cilt mevsime göre değişebilir.  Yazları yağlanır, kışları kururlar.

Normal Cilt Bakımı: Normal ciltler içinde ılık su kullanılmalı. Toniğiniz alkolsüz ve nemlendirici olmalı. kuru olan bölgelerinizi de nemlendirici kullanabilirsiniz.

Karma Cilt

Karma cilt iki cilt türüne sahip bir türdür. Bu cilt türünde  bir bölgesi yağlı iken diğer bölgeler kuru olabilir.

Karma Cilt Bakımı: Yağlı bölgeler için yağlı cilt bakımında, kuru bölgeler için ise kuru cilt bakımından yararlanabilirsiniz. Akne veya sivilcelerle baş edemiyor hale geliyorsanız dermatologlara başvura bilir destek alabilirsiniz.

Hassas Cilt

Tüm cilt türüne sahipken hassas bir cilde de sahip olabilirsiniz. Bu cilt türü bir çok kozmetik ürünlerine alerjik reaksiyon gösterebilir, hava şartlarına karşı hassasiyetleri oluşan cilt türleridir. Soğuk hava şartları, güneş ışınlarından ve rüzgardan çabuk etkilenir. Kızarır, kabarır, dökülebilir. Çabuk tahriş olur.

Hassas Cilt Bakımı: Bu cilt türünde kokusuz sabun ve tonikler kullanılmalı. Cildin temizliğine dikkat etmeli tahriş etmeyen nemlendiricileri ve sabunlar kullanın. Ayrıca doğal yağ ve özlerden yararlanabilirsiniz. Örneğin; Aloe vera, Hindistan cevizi yağ , biberiye, kekik, lavanta.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.