B Vitamini Bulunduran Besinler

B Vitamini Bulunduran Besinler

Yaşadığımız günlük hayatta birçok besinin içerisinde  oldukça fazla bulunan vitaminlerden biri de B vitaminidir. Diğer  vitamin guruplarının da kendi alanlarında içerdiklerine göre çeşitleri bulunmaktadır. Buna bağlı olarak B vitamini de kendi alanında birden çok vitamin içererek kendi gurubunu B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B10, B11 ve B12 vitaminleri  şeklinde oluşturmaktadır.  Bu grup içerisindeki sayılı her B vitamininin kendisine has görevi ve vücut sağlığı için içerdiği yararlı olaylar her birinde farklı fonksiyonlar olduğu gibi, bu vitaminlerin vücuda alınması için yine ayrı besinleri gözetmemiz gerekmektedir.  Herhangi bir B grubu vitamini eksikliğinde oluşabilecek hastalık ve rahatsızlığa karşı dikkat etmememiz ve bu eksikliği gidermemiz gerekmektedir. B vitaminin vücutta işlev bulduğu kısımları inceleyecek olursak, öncelikle sindirim ve sindirim sistemimizin yaptığı görev sırasında devreye girecektir. Ayrıca B vitamini  ve kendi grubundaki içerdiği vitaminler zihin ve hafıza sağlımız içinde önemli konumdadırlar. Bu vitamin grubunun eksikliği sonucunda vücutta ciddi hastalıklara neden olması da dikkate alınması gerekmektedir.

B vitamini içeren besinler

B vitaminin 12’ye kadar olan kendi dalı vitaminlerinde ayrı ayrı özelliklerinin bulunması ile B vitamini içeren besinler ise şunlardır.

Kırmızı et, balık, karaciğer, süt, yumurta, ıspanak, domates, mantar, yeşillik bitkileri, kuru baklagiller, böbrek, bira, ekmek mayası, ve muz da B bulunmaktadır. B vitamin grubunun diğer üyesi B3 vitamini içeren yiyecekler ise somon balığı, ton balığı, hindi, tavuk, buğday, sığır ve kuzu eti olarak belirlenmekte ve tüketilmektedir.  Yumurta, karaciğer, peynir, fasulye, kuru baklagiller ve tahıllar, avokado, mısır, patates, bezelye ve karnabahar, kuru yemişler, balık, tavuk, dana eti,  gibi besinler tükettiğimizde de B5 vitamin kaynağı almamız sağlanacaktır. Peki  B6 vitamini ni hangi besinlerde arayarak tüketebiliriz. Balık, ay çekirdeği, fındık, çam fıstığı, pirinç ve buğday kepeği, sarımsak, ciğer, susam gibi besinleri tükettiğimiz sırada vücudumuza B6 vitaminini almış olacağız.

Devam edecek olursak B vitamini ve grubunun içerdiği besinler yine şu şekildedir. Yumurta sarısı, haşlanmış patates, fındık, fıstık, bira mayası ve süt gibi ürünleri tükettiğimizde ise vücudumuz da etkin olacak B10 vitaminini almış olacağız.  B11 vitamini almamızı sağlayacak besinlere bakacak olursak, karaciğer, böbrek, kırmızı et, ıspanak, marul, yumurta, ekmek, portakal ve yine muz tükettiğimizde bol miktarda bu vitaminden yararlanmış olacağız. B12 vitaminin bolca bulunduğu ve yaşamımızdaki etkinliğini fark edebilmemiz için yoğurt, süt, kefir, kırmızı et, sakatat, tavuk, karides, soya sütü gibi ürünleri kesinlikle tüketmeliyiz.

B vitamini ve grubunun diğer üyelerinin vücudumuzda eksik olduğu vakitlerde, etkin olduğu sindirim ve sindirim sistemi gibi yerlerdeki hastalıklara hatta alzheimer hastalığına sahip kişilerde bu vitamin grubunun eksik olduğun görülmüştür.  Bağışıklık sistemimizin de koruyucusu ve güç kaynağı olan B vitamini hayatımızda önemli bir değerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.