Alıç Yaprağının Vücut İçin Faydaları

Alıç Yaprağının Vücut İçin Faydaları

Ülkemizde bazı bölgelerde  yetişen bir meyve olup herkes tarafından pek bilinmeyen alıç meyvesi yaklaşık 8-10 metre uzunluğa sahip ağaçlarda yetişmektedir.  Alıç meyvesi çiçeğinden tutunda yaprağına kadar, insanoğlu için oldukça faydalı bir bitki olarak belirlenmiştir. Alıç meyvesi sonbahar aylarında yetişen bir meyve olup farklı renklerde de çeşitleri bulunmaktadır.

Alıç bitkisinin hem meyvesi besin olarak tüketildiğinde hemde yaprakları çay olarak demlenip tüketildiğinde insan vücut sağlığı açısından önemli bir meyve olarak görülmekte ve özellikle kalp rahatsızlığı gibi buna benzer hastalıklara sahip kişilerin tedavi süresinde  ve tedavi sonrasında kullanıma devam edilmesinde oldukça rahatlatıcı ve yararlı etkileri görülmektedir.

Alıç yapraklarını nerede bulabilirim sorusuna cevabımız, hemen hemen her aktar bu bitkini yaprağının faydalarını bilmekte ve satış için tezgahlarında bulunmaktadırlar.  Alıç yapraklarını tıpkı çay demler gibi kaynamış suda bekletilerek veya haşlama yöntemi ile kaynatarak, bu bitkinin çayını elde etmiş olursunuz. Ancak aşırı yoğun ve pek tatlı sayılmayacak tadından dolayı tüketimi zor olmaması açısından doğal tatlandırıcılarla (bal ve tarçın gibi) karıştırıp içebilirsiniz. Aç karnına ve günde bir kaç kez tüketildiği sürede kalp rahatsızlığı bulunan kişinin tedavisinde önemli ve iyi derecede sonuçlara neden olan bir doğal bitki çayı olan alıç ayrıca uyku problemleri ve rahatsızlıkları yaşayan kişilerde de olumlu etkilere sebep olmaktadır.

Bunların dışında alıç yaprağının yine birkaç faydalarından söz etmek gerekirse; Kalp krizi riskini tamamen ortadan kaldırdığı, uzman doktorlar tarafından kesin olarak söylenmekte ve ayrıca idrar söktürücü gibi faydası da görülmektedir. Yine ayrıca alıç yaprağı damar genişletme işlemini gerçekleştirirken, aşırı doz kullanımından kaçınıp normal standartlarda alıç  ve yaprağını tüketmek ciddi anlamda kalp ve damar hastalıklarının önlemini almada önemli bir bitki olarak görülmüştür.

Fazla tüketim konusunda dikkat edilmesi gereken bir konu ise, alıç meyvesi ve yaprağının aşırı tüketilmesi kabızlık rahatsızlığına neden olmaktadır ve kesinlikle fayda sağlamak amaçlı tüketildiğinde, bu bitkinin yararlı olabilecek etkilerinin kısa sürede hemen oluşabileceğini düşünmek doğru olmayacaktır. Kısacası yukarıda bahsettiğimiz rahatsızlıkların tedavi sürecinde yardımcı ve önemli rol üstlenen alıç meyvesini gündelik hayatımızda aşırıya kaçmadan ve düzenli bir şekilde kullandığımızda, hem rahatsızlıkların tedavisi hemde rahatlatıcı sonuçlarına şahit olabileceksiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.