Akne Vulgaris Tedavisi

Akne Vulgaris Tedavisi

AKNE VULGARİS
Öncelikle sizlere AKNE VULGARİS nedir? AKNE VULGARİS nasıl geçer ve kimlerde oluşur konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Akne Vulgaris Nedir?
Cilt sorunları olarak en sık karşılaşılan problemlerden biri akne vulgaristir. Çoğunlukla ergenlik döneminde oluşmaktadır. Önlemler ve bakımlar yapılmazsa iz ve lekeler bırakabilir. Ciltte bulunan aşırı yağlanma sonucu çıkar. Deri üzerinde kırmızı renkte sivilceler veya siyah noktalar şeklinde kendini gösterir. Ergenlik çağında akne ve vulgarisin görülmesi ortalama olarak 11-18 yaş arasıdır. Fakat bazı kişilerde her yaşta görünebilir. Dünya geneli olarak kişilere göre görünme yüzdesi %80 gibi büyük bir rakamdır.

Ergenlik çağında yağ oluşumu düzensiz şekilde artmaya başlar. Yağ bezelerindeki bu düzensizlikler ciltte kızarıklık ve şişkinliğie sebep verir. Sırt, yüz, boyun ve gösüs bölgelerinde sık sık görülebilir. Sivilceler tedavi edilmezse derin iz ve lekeler bırabilir. Yüm yaşantı boyunca lekeler ile yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum hem sosyal yaşamınızı etkiler hemde piskolojik olarak sorunlar çıkarabilir.
Aknelerin oluşmasında bir çok çeşit bulunmaktadır. Beyaz nokta veya siyah nokta şeklinde olabilir. Hafif sivilce grubuna girmektedir. Ağrı yapan sivilceler ise kistlerede dönüşebilir. İrinli görülür ve “püstül” ismi verilir.

Akne Vulgaris Neden Çıkar?
Cilt üzerinde bulunan kıl kökleri gibi yağ bezlerinde kanalları bulunmaktadır. Bu kanallar tıkandığı zaman akne oluşur. Yağ bezleri sebum verilen madde salgılar. Sebum cildi koruma görevi görür. Sebum maddesi cilt gözeneklerinden dışarıya çıkamadığı zaman akne ve sivilceler oluşur. Sebum maddesi gözeneklerde biriktiği zaman ölü hücrelerde bakteri oluşmasını hızlandırır. Bakterilerin çoğalması ile şişlikler, kızarıklıklar ve ağrılar meydana gelir. Temizlik yapılmazsa sivilce oluşumu kaçınılmaz olur.

Akne Vulgarisi Hızlandıran Nedenler
* Akneler, Cilt rahatsızlığı ile birlikte meydana gelebilir. Deride olanp.acnes adındaki bakteri üremeye başlar. Aknede bu sırada artış gösterir. Diğer sebep genetiktir. Aile büyüklerinde sivilceler görünüyorsa, çocuklarında da görülmesi normaldir.

* Güneşin sivilceye iyi geldiğini söylerler. Fakat aşırı güneş ışığına maruz kalmak sivilceler sonrası lekelerin artmasına sebep verebilir. Güneç altında terleyeceğiniz için aknelerde çıkabilir.
* Sivilceleri fondötenler ve kapatıcalar ile saklamaya çalışmak son derece sakıncalı durumdur. cilt Gözenekleri bu kapatıcılar ile daha da tıkalı hale gelerek aknelerin çoğalmasına neden olur.

* Sivilceler stresi çoğaltır. Stres ise sivilcenin çoğalmasını sağlar. Ergenlik döneminde ve sınav dönemlerinde kişinin sivilcelerinin arttığı somut olarak gözlemlenmiştir. Bu dönemde çıkan sivilceler ile oynanır ve leke bırakılır. Buna dikkat etmeniz gerekir.

Akne Vulgaris Tedavisi Nasıl?
Cildiniz her zaman için temiz, hijjen olmalıdır.
Akşam ve sabah olmak üzere cilde zarar vermeden yıkamanız cilt tıkanmasını önleyecektir.
Kullandığınız cilt temizleyici kozmetik ürünler PH uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.
3 günde bir kil maskesi yaparak cildinizdeki yağlardan kurtulabilirsiniz.
Günlük olarak düzenli saatlerde uyumalısınız. Günlük 7 saat uyuyarak düzenli şekilde vücut sağlığınızı dengeye sokabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.